Iwa Outdoor Nürnberg 2018 Nürnberg, Ateşli Silahlar ve Donanımları Fuarı
9 Mart 2018
12 Mart 2018

ALMANYA / Nürnberg


ALIŞVERİŞ - EĞLENCE

Nürnberg mutfağı dünyada iki yiyecekle bilinir: “Lebkuchen” ve “bratwurst”. Bir tür baharatlı çörek olan lebkuchen’da en az yüzde 25 badem, fındık ya da ceviz benzeri bir kuruyemiş ile turunçgil, bal, yumurta gibi besinler bulunur. Bu yiyecek, 1926 yılından bu yana Nürnberger Lebkuchen adıyla tescilli.

Bratwurst ise, Almanya’da çokça bulunan bir tür domuz sosisi. “drei im weggla” olarak adlandırılan bir fast food mönüsü de var. Parmak büyüklüğünde üç sosisin bir ekmeğin içine koyulduğu bu sandviç, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yemeklerden.

 

Domuz eti bulunmayan yiyeceklerin başında ise “ochsenmaul“ olarak adlandırılan ve çeşitli sığır türlerinden elde edilen et var. Bu etle salata da hazırlanıyor.

 

Nürnberg’teki bu geleneksel yemekler için sokak kafeteryalarını seçebilirsiniz. Hangi restoranda neler bulabileceğinize dair detaylı bilgiler, kent içinde kolayca bulabileceğiniz ve belediye tarafından çıkarılan kent rehberlerinde mevcut. Geleneksel yemekler dışında, özellikle İtalyan mutfağından seçeneklere de kolayca ulaşabiliyorsunuz.

 

Nürnberg’in özellikle eski şehir merkezinde alışveriş yapmak çok keyifli. Çünkü 1996 yılında yenilenen yürüme yolu, Avrupa’nın en büyük caddelerinden biri olma özelliğine sahip. Bu eski hava içinde oldukça lüks butikler, ışıltılı pasajlar ve alışveriş merkezleri bulunuyor.

 

Bir başka alışveriş noktasıysa Lorenz Kilisesi’nin çevresi. Karolinen sokağı boyunca her keseye uygun, aile boyu bir alışveriş yapmak mümkün. Hemen yakınındaki Kaisser caddesi, daha çok markalı butiklerin bulunduğu bir bölge. Bu caddeden, haftalık pazara ulaşabiliyorsunuz.

 

Eski kent kalesi ve kuleleriyle çevrili olan, büyük tren istasyonunun tam karşısındaki Handwerkhof bölgesinde özellikle el sanatları ürünleri satılıyor. Buradan daha çok hediye amaçlı eşyalar satın alabilirsiniz.