IFA Berlin 2019 Berlin, Elektronik Ürünler ve Teknolojileri Fuarı
6 Eylül 2019
11 Eylül 2019

ALMANYA / Berlin


BERLİN HAKKINDA

Berlin, kuzey Almanya'da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Avrupa Birliği'nin Londra'dan sonra ikinci büyük şehridir. 2008 itibarıyla 3.4 milyon kişi yaşamaktadır.

 

Diğer Avrupa şehirleri ile kıyaslandığında Berlin, sadece 800 yıllık geçmişi olan genç bir kent değil aksine eşsiz bir tarihe sahip bir şehir. Her iki kurucu şehir Cölln ve Berlin, 1307 yılında birleşerek krallık haline geldiler. 1701 yılında Prusya kralı Friedrich III. tacını takmasının ardından Berlin, krallığın başkenti oldu. Friedrich II (1740-1786) döneminde Berlin'deki mimari alandaki yenilikler başladı. Takip eden yüzyılda şehrin bugünkü çehresini oluşturan Knobelsdorff ve Schinkel'in klasik eserleri kente damgasını vurdu.

 

Bu döneme kadar  önem arz etmeyen Berlin, Prusya'nın güçlenmesi sürecinde öncelikle Kuzey Almanya'nın ve sonrasında da Avrupa'nın siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda önemli merkezlerinden biri haline geldi. 1871 yılında kurulan Alman İmparatorluğu'na da başkentlik yapan Berlin, 1933 yılından itibaren Nazi Almanyası'nın da başkentiydi.

 

II. Dünya Savaşı'ndan sonra şehir dört sektöre bölünmüş ve tüm Almanya'da olduğu gibi Berlin de Batı devletlerinin ve Sovyetler Birliği'nin kontrolüne girdi. Batılı ülkelerle Sovyetler Birliği arasında hızla gelişen siyasi farklılık ülkeyi olduğu gibi kenti de doğu ve batı olmak üzere ikiye böldü. 12 Ağustos 1961 yılında Berlin Duvarı'nın yapımına başlandı ve Berlin'lilerin doğudan batıya geçişi en katı yöntemlerle engellendi. 1989'da duvarın yıkılması ve 3 Ekim 1990'da iki Almanya'nın resmen birleşmesiyle Berlin eyalet şehir olarak eski bütünlüğüne kavuştu ve birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti'nin başkenti oldu.

 

Şehrin Sembolü...

Berlin'in sembolü olarak "Ayı Simgesi" şehrin çeşitli bölgelerinde, anıtlarda ve hediyelik eşya dükkanlarında bulunmaktadır. Zoologischer Garten ve Lichtenberg'teki Tierpark'ta bulunan ayılar tıpkı Köllnischer Park'ta bulunan resmi görevli kent ayısı "Thilo" gibi halkın gözdesi konumunda.

 

Bir Metropolü Keşfedin... 

Berlin içinde bir gezinti yapın ve şehrin en güzel yapılarına bir göz atın. Göreceksiniz ki başka hiçbir metropol kenti Berlin kadar geniş yeşil alana sahip değil. Şehrin göbeğinde yer alan Tiergarten adeta kentin akciğerleri gibi görev yapmakta.

 

Berlin'in güney batısında yer alan Grünewald gezmek, bisikletle dolaşmak ve doğayı solumak için en uygun yerlerden biridir. Wannsee ve Mügelsee'de şehrin tam ortasında bulunan kumsal sayesinde güneşlenmek, yat geziler ve nehir turları yapılabilmek mümkündür. Botanik Bahçesi (Botanischer Garten) tropik bitki çeşitleri ile ziyaretçilerini egzotik bir rüya âlemine götürmektedir. Hayvanat Bahçesi'nde (Zoologischer Garten) havyanlar dünyasının bireyleri eşsiz bir şekilde sergilenirken; özellikle su altı dünyası akvaryumları görülmeye değer yerlerden biridir. Marzahn'daki dinlenme parkındaki Dünya'nın Bahçesi (Gärten der Welt) Japon, Çin, Bali ve Şark bahçe sanatlarının en  güzel örneklerin sergilemektedir.

 

Bir sergi şehri olan Berlin'de günümüze ait modern yapılar da bulabilirsiniz. Yıllardan beri süren çalışmalar sonucunda özellikle  Potsdamer Platz terkedilmiş boş bir araziden yüksek yapıların bulunduğu bir şehir bölgesi haline gelmiştir. Kollhoff-Gökdeleni'ninde bulunan izleme platformu; Daimler Chrysler Areal ve muhteşem çatı yapısıyla Sony-Kompleks'i nefes kesici bir panoromik şehir manzarası sunmaktadır.

 

Büyükelçilikler ve bakanlıklar da başkent Berlin'de yer almaktadır.Cam kubbesi ile meclis binası tüm ziyaretçiler için ilgi çekici bir eser durumundadır. Cam kubbe sadece şehrin yeni sembolü olmakla kalmamış aynı zamanda Berlin Cumhuriyeti'nin şeffaflığını da sergilemektedir.