Automechanika Frankfurt 2020 Frankfurt, Otomotiv Yedek Parça ve Aksesuar Fuarı
8 Eylül 2020
12 Eylül 2020

ALMANYA / Frankfurt


FRANKFURT HAKKINDA

Frankfurt am Main; Main Nehri kıyısındaki Frankfurt metropolü Almanya'nın finans ve kültür merkezidir. Almanya'nın doğusunda Oder Nehri'nin kıyısında "Frankfurt am Oder" olarak adlandırılan bir adaş şehir daha olduğundan burası Main kıyısındaki Frankfurt olarak isimlendirilir.

 

Şehir aşağı Main nehrininin her iki yakası ile Taunus'un güneyinde, orta Almanya'nın güney batısında en önemli ekonomi merkezidir. Şehrin güneyinde en önemli şehir ormanları vardır. Hessen eyaletenin en büyük şehiridir.

 

Liverpool üniversitesinin araştırmasına göre Avrupa'nın en zengin ve varlıklı kentidir.Her 1000 kent sakinine 922 iş yeri düşmekle Almanya'nın en yoğun iş bölgesidir. Dünya sıralamasında ekonomik yönden en iyi yaşanabilir kentler sıralamasında 5. dir.

 

Frankfurt am Main ve Ren-Main havzasında büyük sanayi kuruluşları mevcuttur. Özellikle kimya ve ilaç sanayisi başı çekmektedir. Otomotiv sanayisine çalışan başlı başına isim yapmış şirketlerle, mühendislik ve şirket danışmanlık firmaları bulunur. Bilişim şirketleri de Frankfurt'un merkezi ve mükemmel ulaşım imkânlarından yararlanmak için buradadırlar.

 

Şehrin hizmet dalındaki şirketlerin yanında büyük bankalar vardır. Bankalar şehri olarak bilinen kent, Almanya ve Avrupa çapında faaliyette bulunan finans şirketlerinin Avrupa merkezi olarak seçilmiştir. Burada Avrupa Merkez Bankası da bulunmaktadır. Frankfurt havaalanı yönetim şirketi (FraPort AG) en büyük işverendir. Hızlı tren ICE nin Köln şehrine bağlantısı bulunmaktadır. Bu tren hattı yanında dev yük tren garı yanında nehir limanına da sahiptir.

 

Frankfurt'da çok sayıda gökdelen ve kule bulunmaktadır. Sayısı 100'ü bulan ve Main Nehri kenarında toplanan ve nehrin resmettiği gökdelenler kente dinamik bir atmosfer kazandırmaktadır. Çayırlar, yeşillikler, köprüler, görkemli manzaralar ve muhteşem gezinti yerleri, Main Nehri'nden hayata akan doğal güzelliklerdir. Kentte modern yapılar çok olsa da Frankfurt sanılanın aksine taş ve duvarla değil, yeşil ile örtülü bir kenttir.

 

Frankfurt, global zıtlıkları bünyesinde barındıran kozmopolit bir kenttir. Gökdelenler ile ahşap yapılar, Japon suşisi ile elma şarabı aynı kentte hayat bulur. Bu çağdaş ve geleneksel kimlikler Frankurt'ta eş zamanlı olarak yaşanır. Para ve global finans pazarı, fikir üretimi ve kitap fuarlarıyla bir tezat oluşturmaz. Entellektüeller ile finansçılar hep beraber kentin sosyal yaşamını inşa ederler. Frankfurt diğer Avrupa kentlerine oranla sanata çok daha fazla para harcayan bir kenttir.
 
850 yılında Domplatz'da inşa edilen Katedral (Büyük Kilise); 95 metre yüksekliğinde bir kuleye sahiptir. Nisan ve Ekim ayları arasında bu kuleye çıkarak, çok sayıda değerli parçanın sergilendiği müzeyi gezmek mümkündür.

Römerberg 27'de bulunan Römer, Frankurt'un 600 yıllık belediye binasıdır. Römer, Römerbarg alanında bulunan üç yapıdan oluşur. Ortaçağ'a ait bu yapı kentin en önemli yerlerinden biridir.

 

Frankfurt, bulundurduğu gökdelenlerin kuleleriyle de ün yapmıştır. 260 metre yüksekliğiyle kıtanın en yüksek ofis binası Commerzbank Kulesi, kentin sembolüdür. Main Kulesi, Deutsche Bank'ın iki kulesi, 256 metre yüksekliğindeki Messeturm (Fuar Kulesi) ve Silver (gümüş) Kule görülmesi gereken yerlerindendir.

 

1858 yılında, Alfred Brehm Platz 16'da kurulan Frankfurt Hayvanat Bahçesi, dünyanın en eski hayvanat bahçelerindendir. Burada 500 farklı türden oluşan 4.500 hayvan yaşamaktadır.

 

Main Nehri'nin her iki yakası, sanatseverlerin en çok hoşuna giden, Almanya ve Avrupa'nın en önemli müze merkezlerindendir. Giersch Müzesi, Museum of Applied Art (Uygulamalı Sanatlar Müzesi), Museum of World Cultures (Dünya Kültürleri Müzesi), Museum of Communication (Haberleşme Müzesi) ve Liebieghaus bu tarihi sergilerden sadece birkaçıdır.