Gifa Düsseldorf 2019 Düsseldorf, Döküm Sanayi Fuarı
25 Haziran 2019
29 Haziran 2019
SCHENGEN VİZESİ EVRAK LİSTESİ - ALMANYA

Vize müracaatınızın yapılabilmesi için pasaportunuz en az 6 ay geçerli olmadır.Pasaportunuzda doğum yerinizin yazılmış olması mecburidir. Türkiye'de doğumlu olmayan kişilere ait müracaatlarda, pasaportlarda doğum yerinin ülke ve şehir olarak bulunması istenmektedir. Doğum yeri belirtilmeyen yada eksik belirtilen pasaportların, müracaata gelinmeden önce resmi makamlar tarafından düzeltilmesi gerekmektedir.Talep edilen vize süresinin yerine daha kısa süreli bir vize verilmesi durumu, genelde ibraz edilen seyahat sağlık sigortasının daha kısa bir zaman için geçerli olmasından kaynaklanabilir. 

 

Vizelerinizi teslim aldığınızda, lütfen vize pulu üzerindeki bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediniz. Özellikle vize başlangıç ile bitiş tarihleri kontrol edilmeli ve vize süresi planlanan toplam kalış süresi ile karşılaştırılmalıdır. Ayrıca, adınız ve soyadınızın doğru yazılıp yazılmadığını da kontrol ediniz. Vizeniz hatalı tanzim edilmiş ise, durumun vize departmanımıza bildirilmesi gerekmektedir. (Uyarı: ö, ü gibi sesli harfler oe, ue olarak yazılırlar. Örnek: Ömer - Oemer olarak yazılır)

 

Vize Müracaatı İçin Gerekli Evrak Listesi - Almanya İstanbul Başkonsolosluğu :

 

1) Pasaportlar sahibi tarafından imzalanmış ve en az 6 ay geçerli olmak zorundadır.

 

2) 3 adet fotoğraf. Fotoğraflar beyaz zemine yeni çekilmiş ve biometrik (yüz hatlarını belirgin gösteren özel vize fotoğrafı) olmalıdır.

 

3) Firma antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru dilekçesi (Kaşeli ve imza sirkülerinde imza yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.) Her başvuru sahibi için ayrı ayrı yazılmalıdır.

 

4) Ticaret Odası Faaliyet belgesi (yeni tarihli ve fotokopi)

 

5) İmza Sirküleri (fotokopi)

 

6) Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) Şirket ortaklarının isimleri ticari sicil gazetesinde mutlaka gözükmesi gerekmektedir.

 

7) Vergi Levhası (fotokopi) Son vergi yılında tasdiklenmiş olması gerekmektedir.

 

8) Sigortalı çalışanlar için SSK işe giriş bildirgesi (fotokopi) En az bir yıllık, eğer firmanızda bir yıllık çalışma süresi yoksa eski çalıştığı firmasından alınacak SSK İşe giriş bildirgesinin eklenmesi gerekmektedir. Çalışan kişi şirkette sigortalı değil ise noterden iş sözleşmesi gerekmektedir.

 

9) Sigortalı çalışanlar için 4 aylık maaş bordrosu (fotokopi) gerekmektedir.

 

10) Katılımcı firmalar için stand kiralama evrakları (fotokopi) gerekmektedir.

 

11) Ziyaretçiler için fuar daimi giriş kartı veya bileti (orijinal) gerekmektedir.

 

12) Pasaportunda son 2 yıl içerisinde 2 adet Schengen vizesi olmayanlar başvuru esnasında konsoloslukta şahsen bulunmak zorundadırlar.

 

13) Pasaportunda Schengen vizesi olmayanlar Emniyet Müdürlüğü'nden Protokol yazısı alması gerekmektedir.

 

14) Pasaportunda Schengen vizesi olmayanlar için son mezun olduğu okulun diploma fotokopisi gerekmektedir.

 

15) Daha önceden Schengen vizesi olamayan ve birden fazla pasaportu olan başvuru sahiplerinin eski pasaportları ile birlikte başvurmaları gerekmektedir. Eski pasaportlarınız kayıp, çalınmış yada Emniyet Müdürlüğü'ne geri verilmiş ise pasaportunuzun zayi olduğuna dair Emniyet Müdürlüğü'nden resmi zayi yazısı alınarak başvuru yapılacaktır.

 

16) 30.000 Euro kapsamında yurtdışı seyahat sigortası yapılması zorunludur.

 

17) Pasaportunda Shengen ülkelerinden red kaşesi olan pasaport sahipleri konsolosluğa şahsen  başvurmaları gerekmektedir.

 

İstanbul Alman Başkonsolosluğu'nun görev bölgesi belirtilen şehirlerde daimî ikametgâhları olan müracaatçılar için geçerlidir. Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli (İzmit), Sakarya (Adapazarı) ve Tekirdağ. Bu iller dışında  daimi ikameti olan başvuru sahipleri Ege Bölgesi için İzmir Almanya Başkonsolosluğu, diğer bölgeler için Ankara Almanya Başkonsolosluğu'na müracaat etmeleri gerekmektedir.