Fensterbau Frontale Nürnberg 2018 Nürnberg, Kapı ve Pencere Sistemleri Fuarı
21 Mart 2018
24 Mart 2018

ALMANYA / Nürnberg


KÜLTÜR - SANAT

Nürnberg’te özellikle kültürel zenginliği yansıtan pekçok yer vardır. Bunlar arasında Alman Ulusal Müzesi, Albrecht-Dürer Evi, Yeni Sanat ve Tasarım Müzesi gibi sergi alanları; tarihi Kaiserburg, anıtlar, çeşmeler ve kiliseler gibi yapılar mevcuttur.

 

Kentin yükseklerinde kurulu olan Kaiserburg, Nürnberg’in gerçek bir simgesidir. Bu kale, Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde, 1050 ile 1571 yılları arasında en önemli Kral rezidanslarından biriydi. Özellikle ana binadaki kral odaları, o döneme ait silah ve eşyalar ilgi çekicidir.

 

Hümanizmin ve reform döneminin en önemli isimlerinden Arbrecht Dürer, Nürnberg’te yaşamıştır. Ressam, grafikçi, matematikçi ve sanat teorisyeni Dürer’in 1509 ile 1528 arasında yaşadığı ve çalıştığı ev bugün bir müze haline dönüştürülmüş haldedir. Müzede hem Dürer’in eserleri hem de kullandığı özel eşyaları görülebilmektedir. Pazartesi günleri hariç her gün sabah 10’da açılan müze akşam 17’de kapanmaktadır. Perşembeleri kapanış ise saat 20’dedir.

 

Nürnberg’in eski şehir meydanındaki Weisser Turm, 1250 yılına tarihlenen bir kule. İkinci Dünya Savaşı sonrası tekrar restore edilen kulenin hemen önüne, 1981 yılında bir çeşme yapıldı. Heykeltıraş Jürgen Weber tarafından yapılan Ehekarussell adlı bu çeşme bir aşk şiirinden esinlenerek yaratıldı. Toplam altı sahnede evliliğin tüm evreleri betimleniyor. Tutkuyla başlayan ve ölümle noktalanan bir evlilik betimlemesi olan çeşme, Nürnberg’in simgelerinden biridir.

 

Frauenkirche, bölgenin ilk gotik ve Helenik kilisesi. Yıkılan eski bir sinagogun 1355 yılında Kral IV. Karl tarafından onarılmasıyla kiliseye dönüştürüldü. St. Elisabeth, St. Egidien, St. Jacob, St. Klara kiliseleri ve St. Lorenz, St. Sebald bazilikaları kentin mimarileriyle öne çıkan diğer dini ve tarihi yapıları.

 

Kentin tarihi havasını solumak isteyenler için Handwerkerhof mutlak görülmesi gereken bir bölgedir. Eski kent kalesi ve kuleleriyle çevrili olan, büyük tren istasyonunun tam karşısındaki Handwerkerhof’da özellikle el sanatları çok ünlü. Takıdan oyuncağa, kıyafetten kap kacağa pek çok el işi bulabilirsiniz.

 

Nürnberg özellikle müzik festivalleri ve müzeleriyle öne çıkıyor. Kentte, Albrecht Dürer müzesi dışında ortaçağ dönem eserleri, İkinci Dünya Savaşı dönemini,endüstri kültürünü anlatan müzeler, oyuncak müzesi, trafik müzesi gibi 10 müze bulunuyor.

 

Kentteki en önemli müzik etkinliklerinden biri 1951’den bugüne her yıl haziran ve temmuz aylarında düzenlenen Uluslararası Orgel Haftası (Internationale Orgelwoche). Ortaçağa kadar uzanan bir repertuarın çalındığı bu konserler, “Avrupa’nın Eski Müzik Festivali” olarak da adlandırılıyor.

 

Nürnberg Open Air festivali ise klasik müziğin Woodstock’u olarak tabir ediliyor. 2000 yılından bu yana temmuz ve ağustosta düzenlenen festival, 100 bin civarındaki izleyicisiyle Avrupa’nın en büyük klasik müzisk organizasyonu. Festival bir piknik havasında geçiyor ve giriş ücretsiz.

 

Kent rock müziğe de duyarlı. Nürnberg Zeppelinfeld stadında gerçekleşen Rock im Park, Avrupa’nın en büyük rock festivallerinden biri. Festival 1997 yılından beri düzenleniyor.