IFA Berlin 2019 Berlin, Elektronik Ürünler ve Teknolojileri Fuarı
6 Eylül 2019
11 Eylül 2019

ALMANYA / Berlin


KÜLTÜR - SANAT

Müzeler ve Sergiler Şehri Berlin

Müze Adası'ndaki Bergama Müzesi (Pergamonmuseum) içinde yer alan Pergamonaltar ve Babylon'un Şehir Kapısı ziyaretçileri büyülemekte. Berlin müzelerindeki en paha biçilmez eserlerden bir tanesi de yeni yerleşim yeri Eski Müze (Alte Museum) olan Nefertiti'nin Büstü (Büste der Nofretete). Tiergarten'daki Kültür Forumu (Kulturforum), Resim Galerisi (Gemälde Galerie) ve Yeni Ulusal Galeri'nin (Neuen Nationalgalerie) içinde klasik ve modern sanatın büyüleyici eserlerini sergiliyor. Çağdaş sanata ait bir çok eseri ile Hamburg İstasyonu (Hamburger Bahnhof) modern bir sergi konsepti sunmaktadır. Marlene Dietrich'in mirasını sergileyen diğer etkileyici müze de Potsdamer Platz'daki Film Müzesi. Nefes kesici mimarisi ile Yahudi Müzesi (Jüdische Museum) tek kelime ile eşsiz.

 

2004 yılı içinde, Helmut Newton Koleksiyonu ile birlikte Fotoğraf Müzesi (Museum für Fotografie) ve Hamburger Bahnhof'da Flick Collection açıldı. Berlin tarihi ile yakından ilgilenenler Checkpoint Charlie'de bulunan "Berlin Hikâyesi"'ni (The Story of Berlin) dinlemek için Duvar Müzesi'ni (Mauermuseum) ve Berlin tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkmak için Märkischen Museum'u ziyaret edebilir.

Saraylar, şatolar ve yapılarıyla Berlin...

 

Berlin ve çevresinde yer alan saray ve şatolar klasik yapılar kadar barok ihtişamını da tüm canlılığı ile gösteriyor. Görkemli Charlottenburg Sarayı ( Schloss Charlottenburg) barok yapı sanatının en canlı örneklerinden birisi. Güneyde yer alan peyzaj mimarisi ile saray yapısının büyüleyici bütünlüğüne örnek olabilecek Prusya Yapı Düzenlemeleri, aşk yuvası olarak inşa edilen ve bir tablo güzelliğindeki Tavus Kuşu Adası (Pfaueninsel) tüm cazibesiyle sevgililerle romantikleri kendine çekiyor. Potsdam; Prusya sanatının en ihtişamlı örnekleriyle dolu. Bu yapılarda saraylarla bahçelerin eşsiz uyumunu görmek mümkün.

 

Bölünmüş Şehir Berlin…

13.08.1961 tarihinde inşa edilen Berlin Duvarı şehri ikiye bölmekteydi. Batı Berlin'i kuşatılmış küçük bir adacık haline getirmişti. Duvar çok sayıda insanın da ölümüne de sebep olmuştu.

 

Duvarın batı tarafı, politik mesajlar, karikatürler ve resimler ile boyanmıştı. Duvarın yıkılması ile birlikte "duvar ağaçkakanları" duvarı kırarak, renkli parçalara sahip olmak istediler. Günümüzde duvarın izlerine ait en güzel belgeler, Checkpoint Charlie'de bulunan Duvar Tarihi Müzesi'nde (Die Geschichte der Mauer im Museum) bulunmaktadır. Aynı zamanda sınır evleri ve müttefiklerin bölgelerine ait bilgileri de bu müzede bulabilirsiniz."Berlin Duvarı" Doğu Yakası Galerisi'nde yüzlerce metre uzunluğundaki dünyanın en büyük açık hava sergisi görülebilir. Burada tanınmış grafiti sanatçıları duvarı tuval olarak kullanmışlardır.

 

Mitte semtindeki Bernauer Caddesi'nde Belin Duvarı'nın yapılışını belgeleyen bir anıtın yanı sıra yine Berlin Duvarı'yla ilgili bir Dokümantasyon Merkezi de bulunmaktadır. Berlin'i ikiye ayıran eski sınırda görülen haçlar birçok kurbanın anısını hatırlatmak içindir. Öte yandan asfalta döşenmiş kırmızıçizgiler ise duvarın geçtiği yerleri göstermektedir.