Iba Münih 2018 Münih, Unlu Mamüller ve Teknolojileri Fuarı
15 Eylül 2018
20 Eylül 2018

ALMANYA / Münih


MÜNİH HAKKINDA

Münih, Berlin ve Hamburg'dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyâletinin en büyük şehri ve başkentidir. Avrupa Birliği'nin onikinci en büyük şehridir. Isar Nehri üzerinde yer alan Münih, 1.3 milyonluk merkez nüfusuyla Almanya’nın 3. büyük kentidir. Civarındaki nüfusla bu rakam 2,6 milyona ulaşır.

 

Sofistike bir kültürel yapıya sahip Münih, Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Münih’in bira imalathaneleri dünya çapında bir üne sahiptir. Hava ve çevre kirliliği oranı oldukça düşük olan kent, sakinlerine oldukça kaliteli bir hayat sunmaktadır.

 

Münih sık ve iç içe geçmiş bir yerleşime sahip olmasına rağmen kentteki tarihi ve kültürel zenginliği keşfetmek bir kaç haftadan daha uzun sürebilir. Kraliyet ve modern mimariler, müzeler, kaleler, sayısız parklar, muhteşem Gotik kiliseler, pazarlar ve mevsimsel etkinlikler, kent yaşamının çok yönlü yapısını meydana getirir. Her yıl dünyanın dört bir tarafından milyonlarca turist Münih’e akın etmektedir.

Kent merkezinde yer alan Marienplatz (Mary Meydanı) ve Stachus (Karlsplatz), kentin başlıca meydanlarıdır. Bu meydanların arasındaki, sadece yayalara özel ayrılmış bölge, bulundurduğu alışveriş mekanları ve restoranlarıyla Münih’in en önemli yerlerindendir.

 

Kent merkezindeki Frauenkirche (Cathedral of Our Lady), Münih’in en ünlü binasıdır. Şehrin en büyük kilisesi Münih-Freising Başpiskoposluğu olarak hizmet vermektedir.

Nymphenburg Sarayı, batıda kent merkezinden 20 dakika uzaklıkta bir barok sarayıdır. Bavaria hükümdarlarının yaz mevsiminde ikamet ettiği bu sarayda çok sayıda fantastik yapı bulunur. Amailenburg, Badenburg, Pagodenburg ve Magdalenenklause bunların başlıcalarıdır. Koruma altına alınmış yapıların yanı sıra saray parkında çok sayıda ağaç çeşidi ve suyolları bulunur.

 

Oberschleißheim Köyü’nde yer alan Schleissheim Sarayı, olağanüstü bir barok parkında bulunan üç ayrı saraydan oluşur. Bunlar New Schleissheim Sarayı, Lustheim Sarayı ve Eski Schleissheim Sarayı’dır. Saray bahçesi mükemmel su kanalları ile kaplıdır.

 

Kentte çok sayıda park vardır. Prinzregenten Caddesi ve Freimann arasında bulunan İngiliz Bahçesi, merkezden kentin kuzey bölümüne doğru genişler. Uzun patikaları, kuğuları, dereleri ve göletleriyle ünlü bu park 900 akrelik bir alan üzerine yayılmıştır. Olimpik Park, bulundurduğu göller, bisiklet yolları, konser mekanları, spor alanları ve futbol stadyumu ile kentin göz alıcı parklarından biridir.