Fensterbau Frontale Nürnberg 2018 Nürnberg, Kapı ve Pencere Sistemleri Fuarı
21 Mart 2018
24 Mart 2018

ALMANYA / Nürnberg


NÜRNBERG HAKKINDA

Nürnberg, Almanya’nın güneydoğusundaki Bavyera eyaletinin Münih’ten sonraki ikinci büyük kentidir. Nürnberg, 115 kilometre uzunluğundaki Pegnitz Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur.

 

Kenti 14 kilometre boyunca doğu-batı doğrultusunda geçen Pegnitz Nehri Rednitz Nehri ile birleşmektedir.

 

Nürnberg’te yıl boyunca nemli bir iklim hâkimdir. Yağışlı gün sayısı, yağışsız günlerden daha fazla olmaktadır. Kentin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte, 1050 yılına ait Kral 3. Heincrih dönemi belgelerinde, bu kentten “Nuorenberc (Taşlık Dağ)” olarak bahsedilir.

 

Altın çağını 1470 ile 1530 yılları arasında yaşayan Nürnberg, o dönem Prag ve Köln ile birlikte Kutsal Roma İmparatorluğu’nun en önemli üç kentinden biriydi. Endüstri Devrimi’nin ardından Nürnberg, Almanya’nın ilk endüstri merkezlerinden bir haline geldi. Almanya’nın sivil ulaşımda kullanılan ilk demiryolu Nürnberg-Fürth arasına 1835 yılında inşa edilmiştir.

 

İkinci Dünya Savaşı öncesinde büyük Nazi mitinglerine sahne olan kent, savaş sırasında da büyük yıkıma uğradı. Savaş suçlularının yargılandığı Nürnberg Mahkemesi de bu kentte yapıldı.

 

Bugün Nürnberg, yüzde 18’lik yabancı nüfus oranıyla dünyaya açık bir metropol olma yolunda ilerlemektedir. 70’lerin sonunda başlayan hizmet sektöründeki gelişim, kenti ekonomi, mühendislik, pazar araştırması ve e-ticaret konularında bir merkez haline getirmiştir. Şu anda Avrupa’nın en hızlı büyüyen fuar merkezlerinden biri olan Nürnberg’te her yıl en büyük oyuncak fuarının da dâhil olduğu 50 fuar düzenlenirken, 1.2 milyon kişi bu etkinlikleri ziyaret etmektedir.